Adres: Girne Mah. Doğuşkent Cad. No : 32 Maltepe - İstanbul | Telefon: 0216 459 75 75

Acer Chipset Tamiri

Chipset Tamiri

Acer Teknik Servisimiz chipset tamiri konusunda uzman bir ekiple hizmetinizdedir. Yaşadığınız chipset arızalarını amatör veya yanlış müdahalelere maruz bırakmadan uzmanlığımızdan destek alabilirsiniz. İstanbul’da bulunan servisimize Türkiye’nin her yerinden kargo ile arızalı chipset tamiri gerektiren ürünü yollayabilirsiniz.

Acer Teknik Servisimizle iletişim kurmak ve ulaşmak için tıklayın.

Chipset Arızaları

Chipset (Yonga Seti), bilgisayarların ana kartlarına özel üretilen, sistemin İşlemci ve diğer donanımlarla uyum içinde çalışmasını sağlayan donanım birimidir. Anakartın üzerinde bulunan donanımları ve arabirimleri yönetir, veri akışını sağlar. Chipset’ler External Bus adı verilen birimler tarafından kontrol edilerek hafıza belleklenmesi gibi önemli işlevlerin sorunsuz yürütülmesini sağladığı için chipset’e sahip olmayan bir bilgisayar zamanlama hatasıyla karşılaşır ve göstermesi gereken performansı sağlayamaz.

Chipsetler bilgisayarınızın hangi parçalarla uyumlu olarak çalışacağını belirleyen önemli donanım parçalarından biridir. Bilgisayarınızın işlemcisi, RAM belleği, depolama birimleri ve grafik kartı gibi donanımlarının çalışabilmesi için anakartınızın yonga setiyle uyumlu olması gerekir. Chipset bilgisayarınızın kalitesi, özellikleri ve hızı üzerinde en önemli etkiye sahip birkaç bileşenden biridir.

Chipset Çeşitleri

Bir yonga seti “North Bridge” (kuzey köprüsü) ve “South Bridge” (güney köprüsü) denen iki yongadan oluşur.

  • Northbridge Chipset (Kuzey Köprü Çipi)

Kuzey köprüsü (North Bridge) Mikro İşlemci, Ekran Kartı ve RAM kontrol ve yönetimini sağlar. Kuzey köprüsü yongası fonksiyonlarından dolayı işlemciye, bellek ve AGP slotlarına yakın olmalıdır. Çünkü sinyalin geçtiği fiziksel yollar ne kadar kısa olursa sinyal o kadar temiz ve sorunsuz olur. İşlevleri nedeniyle anakartın kuzey tarafındadır ve bir soğutma devresi (heat sink) bulunmaktadır. Northbridge yonga setleri Southbridge’e kıyasla daha büyüktür.

  • Southbridge Chipset (Güney Köprü Çipi)

Southbridge, bilgisayarın sabit sürücüsü, I/O kontrolcüsü gibi birçok donanımının yönetiminden sorumlu entegre devresidir. Southbridge, bilgisayarın ana kartındaki ses kartı, ekran kartı, USB, PCI, ISA, IDE, BIOS ve Ethernet’inden sorumludur. Görevi gereği anakartın güney bölümünde yer alır. Southbridge’e ana kart üzerinde genelde bir soğutma ünitesi eşlik eder ve Northbridge ile kıyaslandığında daha küçük bir alanı kaplar.

Chipset Neden Arızalanır?

Bilgisayarınızın yılda en az bir kez periyodik bakıma ihtiyacı vardır. Bakımı yapılmayınca zamanla, soğutma bölgesi ve ızgaralar, toz ve benzeri maddelerle tıkanmaya başlar. Buda hava dolaşımını olumsuz etkiler. Soğutmayı başarılı yapamayan bilgisayarınız bazı işlemlerde çok fazla ısınacağı için donma, geç algılama, performans kayıpları ve bir süre sonra görüntü gelmemesine neden olabilir.

Çok ısınan cihaz, anakart üzerindeki termal macun denilen ısı ileten maddeyi de etkisiz hale getirir. Chipsetteki lehim hücreleri belirli ısılarda genleşir ve zamanla lehimler çürür. Bu durum chipsette şişme, çatlama, yanma vb. gibi fiziksel arızalar çıkmasına da sebep olabilir.

Chipset Tamiri Nasıl Yapılır?

Bilgisayar arızasının chipsetten olduğu tespit edildiğinde chipsette şişme, çatlama, yanma vb. gibi fiziksel özellikler bulunmuyorsa chipset bilgisayardan sökülmeden bolca flux (lehim toplarının sağlam şekilde yerine oturmasını sağlayan etken madde) ile çevrelenir ve BGA Makinasında belli bir miktarda ısıtılarak soğuk lehimlerin bir nebze yerine oturtulur. Cihaz teste alınıp ve başarılı bir şekilde geçtiğinde chipsetiniz kalıplanıp Reballing (yeniden dizilim) yapılarak yerine tekrar takılır.

Chipsetinizde fiziksel bozulma veya arıza söz konusu ise mutlaka yeni chipset takılması gereklidir. Ancak sadece aynı anakarttan sökülüp takılabildiği için bu daha maliyetli bir durumdur.

Chipset sökülürken ısı dereceleri iyi ayarlanmak zorundadır. İşte bunun için BGA makinası üretilmiştir. Yine de BGA makinasında bile ısı değerlerini yanlış girdiğinizde chipsetinizi yanlış ısı değerleri yüzünden bozabilirsiniz.

Birçok firmanın yaptığı gibi chipsetin sadece ısıtılıp müşteriye teslim edilmesi kesinlikle doğru değildir. Isıtmak sadece geçici bir çözümdür.

BGA Reballing Nedir?

Bu metot ile bilgisayarın anakartının üzerindeki arızalı olan chipset BGA Rework istasyonu ile anlık ısı verilerek anakarttan sökülür. Eski lehimleri tamamen atılarak sıfır lehim toplarıyla değiştirilir ve yine aynı cihaz yardımıyla anakart üzerine tekrar ısıyla montajı sağlanır. Doğru yapıldığında oldukça uzun ömürlü sonuçlar veren bir yöntemdir.

Uzmanlık gerektiren chipset tamiri için Teknik Servisimize hemen ulaşın.

Başa dön
Bizi Arayın